MENU
Obchodzenie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego zaczyna się już DZIŚ, wraz z rozpoczęciem Triduum Paschalnego w Wielki Czwartek. Jest to dla nas wierzących najważniejszy okres w roku liturgicznym.
Rozpiska Triduum Paschalnego w naszej Parafii:
WIELKI CZWARTEK – pamiątka ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. W tym dniu w Katedrze Włocławskiej o godz. 10:00 księża pod przewodnictwem Biskupa Krzysztofa Wętkowskiego wezmą udział we Mszy Krzyżma. Poświęcone zostaną oleje używane później do sakramentów: chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych i święceń.
W naszym kościele parafialnym zgromadzimy się o godz. 18:00 na Mszy Wieczerzy Pańskiej. Po niej Ciało Pana Jezusa zostanie przeniesione do Ciemnicy. Adoracja tego dnia do godz. 21:00.
WIELKI PIĄTEK – w tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii. O godz. 8:30 zapraszamy na jutrznię, o godz. 9:00 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a o godz. 14:30 – Droga Krzyżowa zakończona koronką do Bożego Miłosierdzia.
O godz. 18:00 gromadzimy się na Liturgii Męki Pańskiej. Nabożeństwo składa się z liturgii słowa, uroczystej adoracji krzyża i przyjęcia Komunii świętej. Liturgia kończy się złożeniem Pana Jezusa do Grobu. W tym dniu obowiązuje post ścisły. Adoracja Pana Jezusa w Grobie do godz. 22:00.
WIELKA SOBOTA – o godz. 8:30 – jutrznia. Święcenie pokarmów na stół wielkanocny co pół godziny od 9:00 do 15:00. Przychodząc na obrzęd poświęcenia pokarmów, postarajmy się o chwilę adoracji Pana Jezusa w Grobie. W czasie święcenia pokarmów będzie można wesprzeć ofiarą planowane inwestycje remontowe. Podczas trwania adoracji w piątek oraz w sobotę między święceniem pokarmów będzie okazja do spowiedzi.
WIGILIA PASCHALNA rozpocznie się o godz. 20:00. Zabierzmy na nią świece.
Triduum stanowi całość: od znaku krzyża na początku Mszy Wieczerzy Pańskiej, aż do błogosławieństwa na zakończenie Wigilii Paschalnej; liturgicznie kończy się modlitwą Nieszporów Wielkiej Niedzieli.
Zawiera obrzędy, których nie ma w innym czasie: umycie nóg, adoracja krzyża, poświęcenie ognia, procesja za paschałem, orędzie paschalne, uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Warto dołożyć starań, aby było celebrowane w sposób piękny, staranny, bez pośpiechu, po odpowiednim przygotowaniu służby liturgicznej (ministrantów, lektorów, scholi) i z komentarzem, który wprowadzi wiernych w głębię liturgii i znaczenie jej znaków.
Triduum Paschalne stanowi centrum roku liturgicznego i jest streszczeniem najważniejszych prawd chrześcijańskiej wiary.
Niech ten Święty czas doprowadza nas do naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa!