MENU
1 Grudnia, w minioną niedziele rozpoczeliśmy wyjątkowy okres w Kościele Katolickim jakim jest Adwent.
Stworzyliśmy mały plakat przypominający nam wszystkim kiedy odbywają się Msze Święte roratnie w naszym kościele oraz kiedy odbędą się rekolekcje adwentowe abyśmy już mogli sobie je zaplanować.
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na nim oraz do uczestnictwa w Roratach jak i zbliżających się rekolekcjach adwentowych. Przygotujmy się jak najlepiej do przyjścia Jezusa Chrystusa. Otwórzmy swoje serca na Niego.
Roraty będziemy przeżywać razem z "Małym Gościem" pod hasłem: "Droga sercem malowana"
Roraty: Pn - Pt
godz. 18:00
Rekolekcje adwentowe 13-15 Grudnia.
Nasz kościół już został przygotowany do tego okresu. W prezbiterium przed ołtarzem pojawił się już wieniec adwentowy z czterema świecami adwentowymi zapalanymi po kolei w każdą następną niedziele adwentową. Z wczorajszego kazania na pierwszej Mszy Świętej roratniej mogliśmy się dowiedzieć, że największa świeca jest zapalana tylko na msze roratnie co oznacza, że inne godziny w których sprawowana jest Eucharystia nie są mszami roratnimi.
Możemy również zauważyć, że podczas liturgii pojawił się kolor fioletowy na szatach liturgicznych. Pierwotnie kolor ten w zastępstwie czarnego, symbolizował żałobę, pokutę i skruchę. W Adwencie odwołuje się do pokuty, ale nieco inaczej rozumianej niż w Wielkim Poście. Adwent jest bowiem czasem podwójnego oczekiwania. Po pierwsze, jest czasem przygotowania do obchodzenia Uroczystości Narodzenia Pańskiego, w której wspominamy pierwsze przyjście Chrystusa na ziemię, we Wcieleniu. Po drugie, wskazuje on na oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Taka interpretacja podkreśla, że jest to czas pobożnego i radosnego oczekiwania.
Te dwie idee doskonale widoczne są w Litrugii, która dzieli Adwent na dwie części. Od 1. Niedzieli Adwentu do dnia 16. grudnia akcent pada na oczekiwanie paruzji. Fundamentalnym tematem dwóch pierwszych tygodni jest zgromadzenie wszystkich i oczekiwanie sądu, a zatem także potrzeba czuwania. Natomiast 3. Niedziela Adwentu (Niedziela Gaudete, podczas której mogą być użyte szaty liturgiczne w kolorze różowym) wskazuje, że oczekujemy tego, co już jest. Stąd opowiadanie Ewangelii ubogim, cuda dokonywane przez Jezusa, czy uczta mesjańska, w której obrazie skupia się mowa o paruzji. Podobnie, na oczekiwanie powtórnego przyjścia wskazuje prefacja, w której czytamy:
On przez pierwsze przyjście w ludzkiej naturze spełnił Twoje odwieczne postanowienie, a nam otworzył drogę wiecznego zbawienia. On ponownie przyjdzie w blasku swej chwały, aby nam udzielić obiecanych darów, których czuwając, z ufnością oczekujemy.
Druga część Adwentu, a więc dni 17-24. grudnia są przygotowaniem na spotkanie z Chrystusem przy żłóbku. Bezpośrednio na Wcieleniu Słowa Bożego skupia się Liturgia 4. Niedzieli. Na tajemnicę Narodzenie Pańskiego wskazuje również prefacja, która przekazuje:
Jego przepowiadali wszyscy prorocy, Dziewica Matka oczekiwała z wielką miłością, Jan Chrzciciel zwiastował Jego przyjście i ogłosił Jego obecność wśród ludu. On pozwala nam z radością przygotować się na święta Jego Narodzenia, aby gdy przyjdzie, znalazł nas czuwających na modlitwie i pełnych wdzięczności.